Çatı Arası Yalıtımı

Kas, 06 2018

Sprey Poliüretan Köpük Çatı Arası İzolasyonu Yalıtımı

Çatı Arası Yalıtımı ve İzolasyonu

Yalıtım yapının her biriminde yapılması gereken bir uygulamadır. Temel, duvar ve çatı da kullanım yerine göre farklı malzemeler ile sağlanan yalıtım hem yapının uzun ömürlü olması hem de konfor koşullarının sağlanması açısından önem arz ederler.

Çatı Yalıtımı

Çatılar farklı tiplerde yapılabilmelerine rağmen eğimli olarak yapılan çatılarda yalıtım daha kolay sağlanabilmektedir. Çatı arası yalıtımı ve çatı arası izolasyonu suya ve ısıya karşı yapılmaktadır.

Suya karşı en uygun çatı arası izolasyonu kiremit altı tahtasının üzerine yapılan su yalıtım uygulamasıdır. Çatı arası yalıtımı sağlanırken en önemli konu doğru malzeme seçimi ve uygulamasıdır. Bir diğer çatı arası yalıtımı uygulaması ise döşeme üzerine yapılan su yalıtımıdır.

Çatı Arası Isı İzolasyonu

Çatı tavan arası ısı yalıtımı için de farklı malzemeler ve farklı uygulamalar söz konusudur. Mertek aralarına yapılabilecek ısı yalıtımı uygulamasının yanı sıra çatı tavan arası ısı yalıtımı döşeme üzerine de uygulanabilir. Çatı tavan arası ısı yalıtımı hem ısı kaybının önlenmesi hem de yağmur suyunun yapının içine girmesinin engellenmesi açısından önem taşır.

Çatı arası izolasyonu için en çok kullanılan malzemeler, camyünü şilteler, taşyünü şilteler, ekstrüde polistren köpükler, ekspande polistren köpükler ve poliüretan köpüklerdir. UV ışınlarına karşı dirençli olmaları ve yangın güvenliği açısından yanmaz ve A sınıfı malzemeler olan camyünü ve taşyünü şilteler son zamanlarda çatı tavan arası ısı yalıtımı için kullanım oranı en çok olan ürünlerdir. Çok yüksek ısı dayanımına sahip olmalarının yanından yüksek yalıtım değerlerine sahiptirler.

Share this: