Epoksi Spor Zeminleri

Kas, 06 2018

Epoksi Spor Zeminleri

Zemin kaplamalarında epoksi malzeme kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kolay ve hızlı uygulanabilir olması, 24 saat içerisinde sertleşip 7 gün gibi kısa bir sürede tamamen dayanımı kazanması ve farklı renk seçeneklerine sahip olması gibi avantajları sayesinde tercih edilmektedir.

Epoksi Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama ihtiyaç duyulan mekanlarda dayanımı arttırmak, kullanışlı alanlar elde etmek ve uzun ömürlü zemin oluşumu sağlamak için uygulanan kimyasal içerikli son kat malzemesidir. Günümüzde ağır araç trafiğine maruz kalan alanlarda, fabrikalarda, uçak hangarları gibi yapılarda, spor salonlarında ve spor alanlarında ve dekoratif olarak evlerde dahi kullanılmaktadır.

Spor Alanları Zeminleri

Spor alanları dış mekanlar ve iç mekanlar olmak üzere iki türdür. Her spor alanı tütüne göre hiç şüphesiz ki farklı zemin malzemeleri seçilmesi gerekir. En sık kullanılan spor zemin kaplamaları ise poliüretan malzeme ile kaplama yapılması, tartan spor zeminleri, akrilik spor zeminleri ve epoksi spor zeminleri olarak nitelendirilebilir. Bunlar dışında beton zeminler, plastik esaslı (pvc) zeminler ve ahşap zeminlerde bulunmasına karşın daha az tercih edilmektedirler.

Spor Zeminlerinde Epoksi Kullanımı

Spor alanlarında bitim malzemesi olarak epoksi kullanımı diğer ürünlere göre daha yaygın hale gelmiştir. Öyle ki yüksek dayanıma sahip olması epoksi spor zeminleri kullanımın artmasında önemli bir etkendir.

Epoksi spor zeminleri yapılmasının diğer önemli avantajları olarak ise kimyasal ürünlere karşı dayanıklı olması ve buna bağlı olarak ta her türlü temizlik işleminin yapılabilmesine olanak vermesi, gözenekli malzeme olmamasından dolayı çok sağlıklı olması, farklı renklere sahip olmasından dolayı her alanda estetik çözümler getirilebilmesi olarak sıralanabilir.

Bundan başka zeminin kaymayı engelleyen yapıda oluşturulabilmesi ve bunun yanında aşınmaya, çizilmeye ve bozulmaya karşı çok dirençli olması diğer kullanım sebepleri olarak sıralanabilir.

Share this: