İç Cephe Yalıtımı

Kas, 06 2018

İç Cephe Yalıtımı

İç cephe yalıtımı, binaların dış yüzeyine yapılan mantolama işi ile benzer bir uygulamadır.

Arasındaki fark ise dış cephe için kullanılan malzemenin iç kısımda daha ince kullanılmasıdır.

Neden İç Cephe Mantolama Tercih Edilir

Genelde dış cephe yalıtımı için tüm bina sahiplerinin onayı ve ortaklığı gerekir. Durum böyle olunca kişiler kendi istekleri doğrultusunda iç cephe yalıtımı yaptırmaktadır. Ancak bu ısı yalıtımını az seviyede sağlamaktadır.

Olumsuz Yönleri Var Mı?

Zamanla yapılan iç cephe yalıtımı uygulamasında ısı köpükleri oluşur. Başlangıçta üstü istenildiği gibi boyanıp dekore edilse de ısı köpüklerinin oluşması yalıtımı da engeller. Aynı zamanda dış cephede bir mantolama söz konusu olmadığında, dış zemindeki çatlaklardan sızan nem iç zemindeki yalıtımın ıslanmasına neden olur.

Bu durum ise kullanılan yapı malzemesinin zedelenmesine ve aynı zamanda küf, mantar, boya dökülmesi gibi sorunlara sebep olur. Yani dış cephe yalıtımı olmadan iç cephe yalıtımı yaptırmak hem bütçeye zarar verir hem de iç zeminde nemi ve rutubeti engeller gibi olsa da tavanda oluşan nemi ve rutubeti arttırır.

İç Cephede Yalıtım Yaptırmadan Önce Ne Yapmalı

Öncelikle dış cephenin yalıtımı için bina sakinleri ile bu durum hakkında konuşulmalı ve olası durumlar hakkında bilgi verilmeli. Mantolama uygulaması dış cephede yapıldığı zaman bina tamamen dış etkenlere karşı zırhlanmış duruma geliyor ve içeride bulunan ısıyı muhafaza ederek ısı için kullanılan enerjiden de tasarruf yapmayı sağlıyor. Böylelikle iç cephe yalıtımı için uygun ortam sağlanmış oluyor.

Information

Share this: