OSB Altı Tavan Yalıtımı

Kas, 06 2018

Osb Altı Tavan Yalıtımı

Gelişen teknoloji ile birlikte yapı sektöründe kullanılan malzemeler de farklılıkla olmaktadır. Bunlarda bir tanesi de ahşap malzemenin dayanıklı bir hali olan ve yonga levhaların yönlendirilmesiyle yapılan OSB panellerdir. OSB özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere mobilya yapımında, reklam panosu yapımında ve kutu yapımında da kullanılmaktadır.

OSB Özellikleri

OSB malzemeler yongaların belli boyutlarda ve farklı yönlerde koyularak, kimyasal yapıştırıcı ve sıcak ile sıkıştırılması yoluyla oluşur. Dayanımı yüksek olduğundan kullanımı yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Kalitesine ve kullanım yerlerine göre dört farklı sınıfta üretilirler. Çevreye zararlı madde içermemesinin yanı sıra, kolay uygulanabilir, kesilebilir, vida veya çivi ile birleştirilebilir ve sıcak bir görünüme sahip olan malzemedir. En çok çatı, bölme duvar, küçük yapı üretimi ve döşeme olarak kullanılmaktadır.

OSB Tavan ve Yalıtım

Yalıtım da en dikkat edilmesi gereken yerlerden bir tanesi tavanlardır. Çatı ve tavanlarda çok sık kullanılan OSB plakalar yeterince ısı yalıtımı sağlamadığından iyi bir şekilde yalıtım yapılması gerekir. OSB altı tavan yalıtımı en iyi şekilde poliüretan köpük ile yapılmaktadır. Ek yer olmaması, hızlı uygulanması ve yüksek yalıtım özelliğinden dolayı OSB altı tavan yalıtımı yapılırken tercih edilmektedir.

Çatı konstrüksiyonu ile OSB birleşim yerleri için de çok iyi kapatma özelliği olması sayesinde boşluk bırakmamaktadır. OSB altı tavan yalıtımı bu malzemenin püskürtme yoluyla kapatılması şeklinde uygulanır. Poliüretan köpük görülmesi istenmeyen durumlarda üzeri herhangi bir kaplama malzemesi ile kapatılabilmektedir.

Share this: