Otopark Yol Çizgi Uygulamaları

Kas, 06 2018

Otopark Yol Çizgi Uygulamaları

Otoparklar kişilerin araçlarını park edebilmelerine olanak sağlayan mekanlardır. Araç sayısının hızla artmasın bağlı olarak hiç şüphesiz en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında otopark gelmektedir.

Plansız olarak gelişen bölgelerde ve eski yerleşim alanlarında otopark sıkıntısı olmasına rağmen yeni yerleşim alanlarında ihtiyaç ve yönetmelikler doğrultusunda otoparklar yapılmaktadır. Otoparklar kapalı ve açık olmak üzere ikiye ayrılır.

Otopark ve Yönlendirme

Otoparkların sayısı her geçen gün artmakta ve artık neredeyse kapalı alanların tümünün bodrum katlarında kapalı olarak veya arsa sınırlarında açık olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte otoparklarda yönlendirme ve otopark yol çizgi uygulamaları önem kazanmaktadır.

Öyle ki yönlendirme hatasından dolayı olması gerekenden daha az sayıda araç parkına neden olabilmektedir. Otopark yol çizgi uygulamaları doğru yapıldığı takdirde düzensizlik ve plansızlık ortadan kalkacaktır.

Otopark Çizgileri

Otoparkların planlanması kullanım amacına yönelik yapılan doğru otopark yol çizgi uygulamaları ile bir bütünlük arz eder. Öyle ki engelliler için ayrılan araç yerlerinin işaretlenmesinden araçların güzergahlarına kadar tüm belirteçler bu çizgiler sayesinde sağlanmaktadır.

Araçların yönlendirilmesinde ve düzgün bir şekilde park edilmesinde büyük öneme sahip olan çizgiler akrilik, termoplastik veya tek-çift bileşenli boyalar ile yapılabilmektedir. Uygulama fırça, makine veya rulo kullanılarak yapılabilir.

Belirli işaretlemelerde kalıplar kullanılmak suretiyle düzgün hatlar elde edilebilir. Otopark yol çizgi uygulamaları genel olarak beyaz, sarı ve mavi renkler kullanılarak yapılmaktadır. Çizgilerin sahip olması gereken en önemli nitelikler ise açık şekilde görülebilir ve silinemez olmalarıdır.

Information

Share this: