Su Deposu Yalıtımı

Kas, 05 2018

Su Depolarının Yalıtımı

Su Depoları ve Suyun Korunması

Su deposunun kalitesi ve özellikleri, suyla olan etkileşimi yönünden önem taşır. Sağlıklı içme suyuyla beraber, deponun kullanışlılığı da düşünüldüğünde, su deposu yalıtımı büyük önem arz eder.

Güvenli Su Deposu için Ana Esaslar

Deponun iç kısımları, içme suyuna zarar vermeyecek maddelerden yapılır. Depoya gelen ve depodan çıkan suyun araştırılması ve debisini ölçmek maksadıyla gerekli düzenin oluşturulmasına önem verilir. Ayrıca, deponun havalandırılması ve dış ortamdan farklı maddelerin girişinin engellenmesi de önemlidir.​​​​​

Su Deposu Yalıtımının Önemi

Su deposu yalıtımı sayesinde su kayıpları önlenir. Ayrıca, depodaki suya karışabilecek kirli sulara karşı da önlem alınmış olur. Aynı zamanda, ısı tasarrufu da sağlanmış olur. Su deposu yalıtımı su kaçağı sorunu olmayan ama çok eskimiş su depolarına da uygulanır. Eski bir su deposu, bu işlemle beraber iyi bir görüntüye sahip olur ve steril bir hâle gelir. Su deposu yalıtımı ​​​​bazı çeşitlerde(pvc membran, poliüretan, epoksi ya da çimento esaslı kaplama vb. gibi) yapılabilir.

Beton Su Depolarının Yalıtımı

Beton deponun kimyasal dezenfeksiyonu gerçekleştirilir. Onarım ile zemin pürüzsüz duruma gelir. Gerekli malzemeler, kaplamalar kullanılır. Önemli kısımların temizliği yapılırken, su sızdırmazlığı için ilgili yerlerin kaynakları da yapılır. Su borusu varsa, çevresine Sağlık Bakanlığından onaylı olarak mastik çekme işlemi de yapılır ve işlemler böylelikle tamamlanır. Mastik için, 8 saatlik kuruma süresi söz konusudur ve suyun depolamasının, 8 saat geçtikten sonra yapılması uygundur.

Share this: