Teras Yalıtımı

Kas, 05 2018

Teras Yalıtımı ve Su İzolasyonu

Yapılar istenilen durumlar da farklı çatı sistemleri kullanılarak inşa edilebilirler. Günümüzde özellikle de sıcak bölgelerde en çok tercih edilen çatı türlerinden birisi teras çatıdır. Açık alan olarak kullanım imkanı sağlayan teras çatılar gezilen veya gezilmeyen olmak üzere ikiye ayrılır. Bu ayrım teras yalıtımı ve su izolasyonu açısından fark arz etmektedir.

 Teras Çatı Özellikleri

Teras çatılar düz bir yüzey oluşturdukları için diğer çatılar gibi yüksek eğime değil sadece suya yöne vermek için %1 veya %2 eğim ile yapılırlar. Gezilebilen ile gezilemeyen çatılarda bitim malzemesi, teras yalıtımı türü ve su izolasyonu değişiklik gösterir.

Açık alan olmasından dolayı ve üzerindeki suyu daha geç tahliye etmesinden ötürü iyi bir teras yalıtımı ve su izolasyonu yapılması çok önemlidir. Nitekim yapılacak çok küçük bir uygulama hatası veya yanlış malzeme seçimine bağlı olarak yapılan hatalar daha sonra büyük problemlere yol açmaktadır.

Teras Isı Yalıtımı

Teraslar özellikle sıcak bölgelerde daha çok tercih edildiğinden yaz aylarında kapalı çatılara göre en üst katın daha çok ısınmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı doğru bir ısı yalıtımı yapılması gerekmektedir. Isı yalıtımı teras çatılarda su izolasyonu malzemesinin altında olabileceği gibi üstünde serbest halde de olabilir. Bunun yanında sprey ile uygulanan poliüretan köpük malzemede kullanılabilir.

Teras Su İzolasyonu

Özellikle önemli olan su izolasyonu için teraslarda bitümlü membranlar veya püskürtme ile uygulanan polyurea su yalıtım malzemesi kullanılabilir. Tek başına son bitim malzemesi olan seramik veya mermer gibi elemanlar su yalıtımı sağlamamaktadır.

Su izolasyonu en temel olarak hiçbir boşluk veya yırtık olmayacak şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte sadece zemine değil bütün halinde yan parapet iç kenarları boyunca da belli bir yüksekliğe kadar uygulanmalıdır.

Share this: